Sumy Devlet Üniversitesi

Sumy Devlet Üniversitesi

Ukrayna’nın kuzey doğusunda yer alan ve kimya sanayisinde ilerlemiş olan Sumy şehrinde bulunan Sumy Devlet üniversitesi 1940 yıllarından beri yani yaklaşık olarak 77 yıldır çağın tüm teknolojik imkanlarını kullanıp aktif olarak öğrencilerine eğitim vermektedir.

Ukrayna’da bulunan Sumy ulusal üniversitesinde 50 den fazla yabancı ülkeden gelen yabancı öğrenci lisan ve lisans üstü eğitim almaktadır. Buraya gelen çoğu öğrenci ülkesindeki kısıtlı imkanlar ve üniversiteye giriş sınavlarından dolayı bu üniversitede eğitim görmeyi tercih etmektedirler. Öğrencilerin ekonomik durumlarını zorlamadan rahatlıkla okuyabileceği ve hayat şartlarının zor olmaması da tercih sebepleri arasındadır.

Başta Danimarka, Finlandiya, İsveç, Fransa gibi ileri gelen Avrupa ülkeleri olmak üzere ABD ve Avustralya’daki Üniversitelerle ortak anlaşmaları ve ortaklaşa geliştirdikleri projeleri olan Sumy Ulusal Ziraat Üniversitesi 19 bin yerli ve yabancı öğrenciye eğitim veren köklü bir Ukrayna üniversitesidir.

Tıp fakültesinde Rusça ve İngilizce eğitim verilen Sumy ulusal üniversitesinde diğer bölümlerin eğitim dili genellikle Rusça ve Ukrayna’nın resmi dili olan Ukraynaca olarak verilmektedir. Türkiye’den gelip Sumy devlet üniversitesinde okuyan birçok öğrenci eğitimlerini tamamladıktan sonra Türkiye’de de denklik alarak iş hayatına atılmaktadır.


BÖLÜMÖĞRENİM DİLİOKUL HARCI 2.ÖĞRENİM DİLİOKUL HARCI
TıpRusça3.850$İngilizce4.350$
Diş HekimliğiRusça3.800$İngilizce4.000$
Hukuk Rusça2.500$İngilizce2.700$