Odessa Uluslararası Tıp Üniversitesi

Slider

Odessa Uluslararası Tıp Üniversitesi

Üniversite 1996 yılında Avrupa Uluslararası Derneği’ne üye olarak büyük ve önemli bir adım atmıştır. Üniversitenin büyük gelişimleri, Unesco Uluslararası Bilimsel Komitesi’ne üye olarak kabul edilmesini sağlamıştır. Avrupa’nın ve Dünya’nın kullandığı en iyi uygulamaları kullanarak, öğrenme sürecine büyük bir katkı sağlamakta ve öğrencilerin donanımsal olarak tam donanımlı yetişmelerini sağlamaktadır. Odessa Devlet Tıp Üniversitesi Ukrayna’nın köklü üniversitelerinden birisi olarak 1900 yılında eğitim hayatına girmiştir. İlk olarak Novorossiysk Üniversitesi adını alsa da sonradan adı Odessa Devlet Tıp Üniversitesi olarak değişmiştir. Tıp alanında adından sıkça söz ettiren üniversite, Ukrayna’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Günümüze kadar birçok bilim adamıyla çalışan üniversite, açıldığı ilk yıllarda en iyi tıp üniversitelerinden birisi olarak seçilmiştir. Daha sonra yaşanan Dünya savaşları nedeniyle duraklama dönemine giren üniversite, yapılan yenilikleri ve gelişmeleri takip edememiştir. Sonraları 1920 yılında yeniden düzenlenerek bağımsız bir kurum haline gelmiştir. Üst üste açılan sağlık departmanları ve diş hekimliği gibi bölümlerle 1994 yılında donanımlı ve tıbbi bir üniversite haline gelmiştir. Odessa Devlet Tıp Üniversitesi, tıbbi bir üniversite haline geldikten sonra birçok profesör yetiştirmiştir. Üniversite, ülkenin Avrupa Birliğine girmesiyle, Avrupa Üniversiteler Birliği’ne üye olmuştur. Avrupa standartlarında eğitim veren üniversitede 6 fakülte bulunmaktadır. Fakültelerde toplamda 58 farklı bölüm bulunmaktadır ve okulda okuyan öğrencilerin sayısı 6000’in üzerindedir. Avrupa Üniversiteler Birliği’ne girmesiyle, öğrenci değişim programlarına da katılarak birçok yabancı uyruklu üniversiteye eğitim vermiş ve ev sahipliği yapmıştır. Şuanda 1300 yabancı öğrenciye eğitim vererek, Ukrayna’da en çok tercih edilen üniversitelerden biri haline gelmiştir. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce dillerinde eğitim vererek öğrencilere geniş kapsamlı bir dil eğitimi olanağı sunmaktadır. Lisans eğitiminin yanında yüksek lisans ve doktora imkanı da tanıyan okulda, profesör ve doçentlerle birlikte 410 eğitim görevlisi görev yapmaktadır.

Öncelikle Yurt dışında eğitim aldığınız okul YÖK tarafından tanınıyor ise almış olduğunuz eğitimin son bulması ile beraber gerekli evraklar ile beraber YÖK ‘e denklik başvurusu yapılması gerekir. Daha sonra YÖK sizden almış olduğu evrakları YÖK ‘ün içerisinde bulunan denklik biriminden komisyonlara ulaşır, Denklik biriminde görev alan komisyon gerekli belgeleri inceledikten daha sonra Denklik verip veya güvenilir bulmadığı taktirde, proje tamamlama, seviye tespit sınavı vs. gibi prosedürlere takılabilirsiniz.

Tıp bölümlerinde lisans okumak hedefiniz varsa farklı ülkelerde yeterli sınav puanı alamamaktan şikayetçi iseniz Odessa Devlet Tıp Üniversitesinde istediğiniz bölümü kolayca okuyabilirsiniz. Yurtdışında Ukrayna’da tıp bölümlerinden birinde okuyabilmek için sınav taban puanı zorunluluğu bulunmamaktadır. Böylece öğrenciler istedikleri ideallerine rahatlıkla kavuşabilmektedirler. Sınav puanı ihtiyacı duyulmadan lisans bölümüne başvurma öğrencileri hedeflerine bir adım daha yaklaştıracaktır.

Topluma hizmet etmeyi amaç edinmiş işini başarı ile yapan, pozitif sürekli kendini yenileyen bireyler yetiştirmeyi amaçlayan üniversitede geniş ve modern tesisler yer almaktadır. Unesco uluslararası bilimsel komite üyesi olarak seçilen üniversite dünyanın en iyi tıp üniversitelerinden biridir. En son bilimsel tekniklerin uygulanması kapsamlı bir şekilde eğitim gören öğrencilere öğretilmektedir. Nezih bir ortamda öğrencilere eğitim ortamı sunulmakta ve uygulamalı derslere ağırlık verilmektedir. Öğrencilerin hedeflerine ulaşmaları için en iyi fırsatlar ve kişisel gelişim programları sunulmaktadır. Akademisyenler öğrencilerin ortama kolayca uyum sağlayabilmeleri için büyük bir hassasiyet göstermektedirler.

Lise dengi bir okuldan sahip olacağınız diploma ile Odessa Devlet Tıp Üniversitesine başvuruda bulunabilirsiniz. Kaliteli ve prestijli üniversiteden mezun olmak gelecekte hayal ettiğiniz mesleği gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Yök denkliği tanınan üniversiteden mezun olduğunuzda dünyanın farklı ülkelerinde ve Türkiye’de görevinizi yapabilme imkanına sahip olacaksınız.


BÖLÜMÖĞRENİM DİLİOKUL HARCI2. ÖĞRENİM DİLİOKUL HARCI
TIPRUSÇA3700 $İNGİLİZCE3900 $
DİŞ HEKİMLİĞİRUSÇA3300 $İNGİLİZCE4000 $
ECZACILIKRUSÇA3300 $İNGİLİZCE 3500 $